Pioneers in the industry, we offer d1fve series parker servo valve, 4wrph6 series rexroth proportional valve, 4wrze series rexroth servo valve, ebg-03 hnc proportional electro hydraulic pressure control valve, 4wrae10 series rexroth servo valve and kbfdg4v3 series eton vickers hydraulic servo valve from India.
₹ 55000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Hydraulic |
| Pressure | 350 Bar |
| Actuation Type | Hydraulic Proportional Valve |
| Series | D1VFVE |
| Valve Size | Ng06 |
| Media | Oil |
| Material | Ci |
| Brand | Parker |
| Model Name/Number | D1FVE02 |
Minimum order quantity: 10 Piece
NG06 Parker Proportional Valve is a type of hydraulic valve used for precise control of fluid flow and pressure in industrial applications.
₹ 88800 / Piece Get Latest Price
| Control Type | Pressure Control |
| Valve Size | 6 inch |
| Port Size | NG10 |
| Max Pressure | 250 bar |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Cast Iron |
| Automation Grade | Automatic |
| Color | Black |
| Packaging Type | Box |
| Brand | Rexroth |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 9972 / Piece Get Latest Price
| Flow Capacity | 5 LPM |
| Valve Size | 1/2 inch |
| Response Time | 5 ms |
| Control Signal | ±10 V |
| Usage/Application | Hydraulic |
| Material | Cast Iron |
| Color | Blue |
| Supply Voltage | 240 V |
| Flow | 250LPM |
| Brand | Rexroth |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 17500 / Piece Get Latest Price
| Material | Cast Iron |
| Color | Black |
| End Connection Type | Threaded |
| Automation Grade | Automatic |
| Coil Voltage | 220 V |
| frequency | 50 Hz |
| Model | EBG-03-H-R |
| Speed | 1500RPM |
| Brand | HNC |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 88000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Hydraulic |
| Valve Size | 6 inch |
| Material | CI |
| Brand Name | Rexroth |
| Supply Voltage | 240 V |
| Speed | 1200RPM |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 116000 / Piece Get Latest Price
| Material | Cast Iron |
| Valve Size | 4 inch |
| Media | Oil |
| End Connection Type | Threaded |
| Automation Grade | Automatic |
| Pressure | 360 Bar |
| Brand | ETN |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 88000 / Piece Get Latest Price
| Material | Cast Iron |
| Usage/Application | Hydraulic |
| Valve Size | 6 inch |
| Brand Name | Rexroth |
| Automation Grade | Automatic |
| Packaging Type | Box |
| Pressure | 390Bar |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 10000 / Piece Get Latest Price
| power | 100 W |
| Display Type | Analog |
| Packaging | Box |
| Is It Hydraulic | Yes |
| Voltage | 24 V |
| Frequency | 50 Hz |
Minimum order quantity: 10 Piece
Ajay Singh Rajput (Managing Director)
Veer Hydraulic
Seventh Floor, Ahs-728, Plot No 1 By 2 Sub Divided Plot No 1, South Side G T Road
Ghaziabad - 201001, Uttar Pradesh, India