Pioneers in the industry, we offer d633 moog hydraulic servo valve, keiki hydraulic vane pump, 4wra10 rexroth hydraulic servo valve, v tek hydraulic control valve, mobile hydraulic control valve and 4wrae10w rexroth hydraulic servo valve from India.
₹ 68000 / Piece Get Latest Price
| Flow Capacity | 10 LPM |
| Response Time | 5 ms |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Used To Manage And Regulate The Flow, Direction |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Rust Proof | Yes |
| Size | 6.2Inch |
| Packaging | Box |
| Brand | Moog |
Minimum order quantity: 4 Piece
₹ 56000 / Piece Get Latest Price
| Material | Cast Iron |
| Usage/Application | Used To Control The Movement And Force Of Actuators |
| Valve Size | 6.0 inch |
| System Pressure | 250Bar |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Speed | 2700RPM |
| Brand | Keiki |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 88800 / Piece Get Latest Price
| Material | Cast Iron |
| Usage/Application | Used To Control The Movement And Force Of Actuators |
| Valve Size | 6.0 inch |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Speed | 2600RPM |
| Packaging | Box |
| Brand | Rexroth |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 4700 / Piece Get Latest Price
| Valve Type | Pressure |
| Port Size | 3/8 inch |
| Material | Cast Iron |
| Max Pressure | 210 bar |
| Usage/Application | Industrial |
| Pressure | Medium Pressure |
| Model Name/Number | V-40 |
| Brand | V-TEK |
| Max Flow | 80 Liter per min |
| Maximum Pressure | 315 Bar |
Minimum order quantity: 1 Piece
A 6-inch V-Tek hydraulic control valve is a robust directional control valve designed for high-flow industrial and mobile hydraulic system
₹ 1300 / Piece Get Latest Price
| Material | Cast Iron |
| Usage/Application | Used To Regulate The Flow, Direction, And Pressure Of Hydraulic Fluid |
| Automation Grade | Automatic |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Packaging Type | Box |
| Size | 6.5Inch |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 110000 / Piece Get Latest Price
| Material | Cast Iron |
| Usage/Application | Used To Regulate The Flow |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Rust Proof | Yes |
| Size | 7Inch |
| Brand | Rexroth |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 56000 / Piece Get Latest Price
| Material | Cast Iron |
| Usage/Application | Used To Manage And Regulate The Flow, Direction |
| Valve Size | 6.0 inch |
| Color | Grey |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Brand | Keiki |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1900 / Piece Get Latest Price
| Spool Configuration | 4/3 |
| Actuation | Lever |
| Flow Capacity | 40 LPM |
| Size | 1/2Inch |
| Usage/Application | Managing And Directing Fluid Flow Within A Hydraulic System |
| Pressure | 315 Bar |
| Brand | Badnost |
| Body Style | Globe Type |
| Material | MS |
| Power | Hydraulic |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 11000 / Piece Get Latest Price
| Valve Type | Directional |
| Port Size | 1/2 inch |
| Material | Cast Iron |
| Max Pressure | 210 bar |
| Usage/Application | Used To Regulate The Flow |
| Valve Size | 0.5 inch |
| Automation Grade | Manual |
| Surface Finish | Polished |
| Brand | Rexroth |
| Packaging | Box |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 62000 / Piece Get Latest Price
| Valve Type | Pressure |
| Port Size | 1/2 inch |
| Material | Cast Iron |
| Max Pressure | 250 bar |
| Usage/Application | Earth Moving |
| Color | Blue |
| Surface Finish | Color Coated |
| Rust Proof | Yes |
| Mode of Payment | Online and Offline |
Ajay Singh Rajput (Managing Director)
Veer Hydraulic
Seventh Floor, Ahs-728, Plot No 1 By 2 Sub Divided Plot No 1, South Side G T Road
Ghaziabad - 201001, Uttar Pradesh, India